Kuidas ma saaksin oma last või meest panna ka rohkem puu- ja köögivilju sööma?
Laste puhul tuleb meeles pidada, et uuega harjumine võtab aega ning see protsess peaks olema mänguline ja põnev. Näiteks võid valmistada vahvate nägudega võileibu, mida on kaunistatud erinevate puu- ja köögiviljaviiludega. Alla 10-aastased lapsed tahaksid reeglina täpselt näha, mida nad söövad, ning seetõttu nad salateid väga ei armasta. Kui neile aga pakkuda kooritud ja näiteks pulkadeks tükeldatud porgandit, kurki ja paprikat, siis söövad nad neid meelsasti, nii söögiaegade vahel kui ka sünnipäevalauas. Oluline on ka tüki suurus ja viljade töötlemine – väga väikesed lapsed ei saa suurte tükkidega hakkama, ühed armastavad rohkem keedetud porgandit, teised värsket.

Lase lastel teha ise oma valikuid, kuid suuna neid kaudselt – paku valida erinevaid puu- ja köögivilju, mitte kartulikrõpse. Samuti arvesta nende sooviga, kui nad ei taha toidule kastet peale. Söömist annab ka huvitavaks teha, kui lubada lastel süüa sõrmedega, söögitikkude või -pulkadega. Valmista toite koos lastega, siis on neil ka suurem isu neid maitsta.

Teismeliste puhul on kõige tähtsam jälgida, et tervislikud vahepalad oleksid alati saadaval. Varu külmutuskappi ja köögikappidesse tagavara ning toimeta teismelise arvutilauale vaikselt puuviljavaagen või kausike porgandipulkadega. Kui teda keegi ei sunni, siis kaovad porgandid-õunad vaagnatelt märkamatult.

Jäärapäiselt kõiki puu- ja köögivilju vaid jäneste ning lehmade toiduks pidavatele meestele tuleks valmistada toite, kuhu aedviljad on peeneks hakituna sisse ära peidetud. Oluline on, et aedvilju ei oleks võimalik toidust eraldada, nii satub ka neid lihatüki söömisel tahes-tahtmata suhu. Ja meestega on samuti kui teismelistega – kui keegi on porgandi või õunad taldrikule valmis viilutanud, siis telekat vaadates liiguvad need märkamatult ka kõhtu.

Kui pole aega süüa teha, siis hoia alati käepärast mõned puuviljad või koori suure nälja peletamiseks enne sööki kiiresti paar porgandit, et vältida kõhutäitmist söögiisu vähendavate näksidega.

« Eelmine  |  Järgmine »
VILJARATAS      SPETSIALIST ANNAB NÕU      5 PÄEVAS      VEEL HUVITAVAT